Hírek
2025. febr. 4.
Admin
Internet Biztonsági Témanap 2025
Gondolkodj, mielőtt kattintasz - az online biztonság a kezedben van!

A témanap célja, hogy felhívja a figyelmet a tudatos és biztonságos internethasználat fontosságára. A résztvevő diákok megismerhetik, hogyan azonosíthatóak a gyanús linkek, hogyan védekezhetnek az adathalászat ellen és miként óvhatják személyes adataikat a közösségi médiában.
Programajánló
Előadások:
Előadó | előadás témája | helyszín | időpont | kiemelt osztályok |
---|---|---|---|---|
Szilágyi Ilona | Internetveszélyek | F.sz.: 9-es terem | 3. tanóra | 9.C, 9.B |
Vetési Csilla | Gyermekjogok a digitális térben | F.sz.: 9-es terem | 5. tanóra | 10.A, 10.C |
Szamosi Krisztián – iskolai szociális segítő
A foglalkozás megnevezése: Mobilalkalmazás "tier list"
A foglalkozás célja:
- aktuális mobilalkalmazás fogyasztási szokások megismerése (monitorozása, későbbi differenciák kiértékelése)
- érveléstechnika fejlesztése
- kiscsoportban és teljes osztálylétszámban való együttműködés fejlesztése
- kompromisszumkészség fejlesztése
- kortárskapcsolatok erősítése, egymás megismerésének mélyebb elősegítése (mindennapokban használt eszközökön keresztül)
A foglalkozás módja:
kiscsoportos és egész osztályos
A foglalkozás időtartama:
45 perc (egész tanórát igénybe vevő)
Tárgyi feltételek:
- laptop (saját)
- projektor (kivetítési lehetőség)
- nyomtatott "tier list lapok" és alkalmazásikonok
A foglalkozás menete:
- Az osztályt felosztjuk 3-5 kiscsoportra (osztálylétszámtól függően), ahol mindenki kap egy nyomtatott "tier list" alaptáblát, amire minden csoport utasítás szerint felhelyezi a szintén kinyomtatott és kivágott "alkalmazásikonokat".
- A feladat szerint rangsorolniuk kell a tanulóknak, hogy mely alkalmazásokat használják a leggyakrabban, illetve melyeket tartják "jónak". Az értékelési szempontok szándékosan a diákokra vannak bízva. (Lehet használati gyakoriság, alkalmazás minősége szerint, stb.) (~5 perc) 24 alkalmazásikon szerepel a feladatban, melyek közt chat, streaming, social media, zene-video app-ok találhatóak vegyesen.
- A kiscsoportok közösen egymással megbeszélve kell kialakítsák az általuk felállított rangsort. (~15 perc).
- A kiscsoportos listaállítás végeztével az egyes csoportok választanak egy szóvivőt, aki elmondja, hogy milyen szempontok alapján választottak, és akár az "S" vagy a "D" tier-be tartozó alkalmazásokat elmondják, a maradéknál pedig, hogy mi alapján szűrtek köztes kategóriákat. (~15 perc).
- - Miután a csoportok szóvivői végeztek, összeállítunk egy egységes végleges rangsort, amit a Tiermaker weboldalról kivetítve közösen beszélünk meg. (~10 perc).
Hosszútávú cél:
A foglalkozással a "Biztonságos internethasználat" napján/hetén kívül hosszútávú célom, hogy 9. osztálytól kezdve bevezessük, és akár évekkel később (pl. 12. osztályban) megismételve ugyanezt, monitorozzuk hogy hogyan változtak a mobilapp-használati szokásaik, és annak mik lehetnek az okai (életkori igények változásai, a tech divat változása évek alatt, stb.). Amellett, hogy a felnőtt előadó, pedagógusok is frissebb képet kapnak a korosztályok fogyasztási szokásairól, "észrevétlenül" soft skilleket fejlesztünk olyan terület felhasználásával, mely a tanulók korosztályában is népszerű.
Elérhetőség:
+36 20 404 1463, szamosikrisztian@bcsgyermekjolet.hu
Szferléné Dénes Pálma – egészségfejlesztő mentálhigiénikus
A foglalkozás megnevezése: A közösségi média és az identitás
A foglalkozás célja:
- A diákok ismerjék fel, hogy fontos önmaguk és mások elfogadása, valamint a reális énkép kialakítása. Értsék meg, hogy digitális jelenlétüket és az online közösségi térben való megjelenésüket biztonságosan, de felelősségteljesen kell kezelniük. Ismerjék fel azt is, hogy a társas kapcsolatok sok szempontból más minőséggel bírnak az online térben, mint a valós, személyes kapcsolódások esetében.
A foglalkozás módja:
kiscsoportos és egész osztályos
A foglalkozás időtartama:
45 perc (egész tanórát igénybe vevő)
Tárgyi feltételek:
- projektor (kivetítési lehetőség)
- fonal
- nyomtatott kérdőív
- egy gumilabda (ha a "pókháló" elég sűrű, megtarthatja)
A foglalkozás menete:
- Az órán egy PPT-bemutatót tartanék, valamint a diákok kitöltenének egy tesztet, amelynek értékelését maguk is elvégezhetik. Így felismerhetik, hogyan működnek az online térben. Az óra végén egy játékkal zárnánk.
- Első 15 perc: Interaktív módon bemutatom a PPT-t, miközben a felmerülő kérdéseket közösen megbeszéljük a diákokkal.
- Következő 10 perc: A diákok kitöltik a kérdőívet, amelyet szakemberek szerkesztettek. Az eredményeket nem egyenként, hanem általánosságban beszéljük meg.
- Harmadik 10 perc: Egy játék a pozitív megerősítések fontosságáról. A diákok körben állva egy fonalat indítanak el, amelyet egy tőlük távol álló társuknak dobnak. Mindenkinek egy pozitív mondatot vagy dicsérő szavakat kell mondania annak, akinek a fonalat dobja. Így egy "pókháló" alakul ki. Ezután a fonalat visszafelé is elindítjuk, erősítve a hálót. Minél több pozitív visszajelzés hangzik el, annál szilárdabb lesz a "pókháló".
- 4. Utolsó rész: Közösen megbeszéljük a játék során felmerült gondolatokat és érzéseket. Reflektálunk a PPT-ben elhangzottakra, az önismeret és a pozitív megerősítések szerepére az élet különböző területein, valamint a közösségi médiában. Beszélgetünk arról, milyen érzés, ha a "pókháló" megtart dicsérő szavakkal, és milyen lenne, ha bántó szavakból állna.
Előfordulhat, hogy bizonyos programelemek kimaradnak, ha egyes részeknél hosszabb időt töltünk el. Ideális lenne, ha ezt a témát több alkalommal is érintenénk, hogy mélyebben beszélhessünk az online jelenlét minőségéről, az önismeret és önkontroll fontosságáról, valamint a társas kapcsolatokról. A PPT több témát is tartalmaz, amelyek külön-külön is megérnének egy-egy beszélgetést a diákokkal.
Elérhetőség:
+36 30 945 3833, palma.szferlene@bszc.hu
Varga Szilvia - iskolapszichológus
A foglalkozás megnevezése: Cyberbullying - Bevezetés az internetes zaklatás jelenségének világába.
A foglalkozás lírása:
- Diákjaink interaktív foglalkozás keretein belül ismerkedhetek meg a cyberbullying jelenségével, formáival, betekintést nyerhetnek, miben tér el a hagyományos bántalmazástól. Kiscsoportos, játékos gyakorlatok révén ráláthatnak, milyen pszichés következményekkel kell számolnia az internetes bántalmazás áldozatainak, hasznos ismereteket szerezhetnek arra vonatkozóan, hogy hol kérhetnek segítséget, ha cyberbullying áldozatai vagy tanúivá válnának.
A foglalkozások ideje: 2025. február 12-én, szerdán 2. órától egész napra foglalható (esetleg február 14. péntek)
Elérhetőség:
+36 70 422 1453, szilvia.okros@bszc.hu
Tokai Ilona – gyógypedagógus
Foglalkozás: Nettfüggők című film megbeszélése.
Elérhetőség:
A linkre kattintva kitöltheted a videójáték-használattal kapcsolatos kérdőívünket.
A teszt linkje
Netflix-es dokumentumfilm: "The Social Dilemma"
Volt dolgozók nyilatkoznak Facebook, Google, Instagram, stb. volt alkalmazottjai, hogy milyen
módokon befolyásolják és teszik függővé főként a fiatalokat.
11.B és 10.C
A programok koordinátora: Nagy Szilvia
telefon: +36304981699, e-mail: szilvia.nagy@bszc.hu
KAPCSOLÓDÓ HÍREK

Ideiglenes felvételi sorrend 2025-2026
Elérhető az iskolánkba jelentkezett nyolcadikos tanulók felvételi rangsora.
2025. márc. 11.
Admin

Plakátkészítő verseny!
Készíts egy plakátot, amely bemutatja az angol vagy német nyelvet, kultúrát, érdekességeket, híres embereket vagy akár egy izgalmas történelmi eseményt!
2025. márc. 9.
Admin

RED Prom
2025. január 24-én megrendezésre kerül a Kemény Gábor Technikum második bálja.
2025. jan. 5.
Admin